Ф'юзинг. Ф'юзингові картини. Декорування стін ф'юзингом

 

ФьюзінгСкло це один із найпоширеніших матеріалів для декору приміщень. Існує величезна кількість технік, що дозволяють створити високохудожні вироби зі скла, які стають родзинкою інтер'єру і дарують найвищу естетичну насолоду. Однією з таких технік, що має давнє коріння, але отримала широке застосування порівняно недавно, є ф'юзинг.

 

В основі технології ф'юзинга (Fusing, від англ. Fuse - «спікання, плавка») лежить властивість скла під впливом високих температур розм'якшуватися, плавитися і навіть переходити в рідкий стан. Таким чином, шматочки кольорового скла вплавляются в скляний лист-основу, стаючи з ним одним цілим і утворюють малюнок. Початком популяризації ф'юзинга в сучасному світі заслужено вважається 1990 рік, коли в Німеччині були виготовлені перші вітражі із застосуванням цієї технології. А ось перші зразки багатобарвних композицій, отриманих зі «спечених» шматочків скла виготовляли майстри Стародавнього Єгипту і датуються вони 1 ст. до н.е. - 1 ст. н.е.

 

Спочатку за допомогою ф'юзингу створювалися неймовірно красиві вітражі, в яких відсутня металеве з'єднання між частинами і які, по суті, є суцільним склом. Але в сучасному декоративному мистецтві величезною популярністю, крім вітражів, користуються виготовлені за допомогою технології фьюзинга вишукані вироби та композиції зі скла, такі як ф'юзингові картини, скульптури, світильники, чаші і багато іншого.

 

Художнє скло, що отримується в результаті ф'юзингу, володіє унікальною фактурою, воно може бути плоским або рельєфним, може мати неймовірно багату кольорову гаму, при цьому скло не піддається старінню і в процесі експлуатації не втрачає фарби.

 

Ф'юзингові вітражі користуються великим попитом в декорі приміщень, адже це неймовірно красиві картини, які зачаровують своєю багатошаровістю, ажурністю графіки, чистотою і яскравістю фарб. Завдяки тому, що поверхня ф'юзингової картини може бути опуклою, об'ємної або практично плоскою, зображення набуває глибину, ілюзію перспективи, легкість і прозорість контурів. До того ж, на відміну від звичайних вітражів, ф'юзингові картини не вимагають особливого догляду, між елементами малюнка немає швів і зазорів, тому їх легко очищати від пилу і бруду з застосуванням води.

 

Для виготовлення художнього скла і виробів з нього за допомогою технології ф'юзингу необхідна наявність спеціальної печі і якісного скла. Сам процес здається досить простим: шматочки кольорового скла розкладаються на скляний лист у вигляді бажаного малюнка і поміщаються в піч. Але на практиці все набагато складніше і глибше. Якщо ескіз малюнка може створити художник або навіть сам замовник, то майстер повинен володіти достатнім багажем знань і досвіду, щоб досягти бажаного результату.

 

Починається все з підбору скла. Справа в тому, що різні скла мають різні коефіцієнти температурного розширення і дуже важливо правильно підібрати їх один до одного, що дуже важко зробити без певних знань в цій області. Крім того, необхідно враховувати стійкість кольору і відсутність помутніння скла під впливом температур.

 

Технічний процес ф'юзингу складається з п'яти основних етапів і величезної кількості особливостей і нюансів, знання яких необхідно для отримання високої якості виробів.

 

Перша стадія - нагрівання. Відбувається нагрів скла від кімнатної температури до 650-920ºС. Залежно від ступеня нагріву відбуваються зміни стану скла. Спочатку скло розм'якшується, стає яскравого, жовто-червоного кольору. Поступово дотичні краю стекол прилипають один до одного, це початок процесу провисання. При досягненні температури 800ºС відбувається зплавлення стекол, тобто власне - фьюзинг.

 

Друга стадія - витримка. Для того щоби фрагмент фьюзинга став максимально гладким і плоским, його необхідно витримати деякий час при певній температурі.

 

Третя стадія - швидке охолодження. На цьому етапі, скло, яке вже набуло бажану форму, швидко охолоджують, для чого найчастіше просто відкривають кришку печі, випускаючи гаряче повітря. Дуже важливо не переохолодити скло, його колір повинен залишатися червоним, тому що поява натурального забарвлення призведе до подальшого почорніння. Але, в той же час, якщо скло занадто довго витримувати при температурі 750 - 580 градусів, то можлива поява «пінної» поверхні - девітріфікаціі, усунути такий дефект практично неможливо.

 

Четверта стадія - отжиг. Відбувається при температурі 580 градусів. Скло набуває свій натуральний колір. На цьому етапі знімається напруга на склі. Від того наскільки вдало пройшов цей процес, залежить міцність ф'юзингового виробу.

 

П'ята стадія - охолодження. На цьому етапі готовий ф'юзинговий виріб природним шляхом остигає до кімнатної температури. Але контроль потрібен і тут, занадто швидке остигання може привести до розколу скла.

 

Знання технології ф'юзингу це лише частина тієї інформації, яка потрібна для створення шедеврів з художнього скла. Майстри, прагнучи досягти ідеального зображення і унікальних ефектів, розробили ряд технік ф'юзингу, і кожна з них має свої особливості і хитрощі. Можна умовно виділити дві найосновніших техніки: техніка площинного спікання і техніка ф'юзинг-формату.

 

Техніка площинного спікання застосовується для створення вітражів, пласких картин тощо. Полягає вона в тому, що на скляний лист-підкладку накладають кольорові шматочки скла, які становлять зображення, і поміщають в піч для сплаву. За умови дотримання всіх нюансів технології фьюзинга, в результаті виходить монолітне художнє скло.

 

Техніка фьюзинг-формату застосовується для створення об'ємних, аж до 3D-композицій.

 

Цю техніку використовують для отримання фігурних виробів із художнього скла, для чого вже готове і тепле скло знову розігрівають до розм'якшення і поміщають в заготовлену форму. Таким чином отримують чаші, абажури і інші сувенірні та декоративні вироби з ф'юзингового скла.

 

Виготовлення художнього скла методом ф'юзингу це кропіткий і довгий процесс. Найчастіше від поміщення заготовки в піч до отримання готового виробу проходить 15 - 18 годин, що цілком компенсується його красою і оригінальністю. Декорування фьюзингом дуже часто вибирають неординарні люди, які бажають мати ексклюзивні речі, унікальні і неповторні. Виготовлення двох однакових виробів методом фьюзинга, навіть за умови використання одного ескізу, просто не можливо.

 

Тому популярність фьюзінгових картин в декорі невпинно зростає, при цьому дуже часто використовують не тільки вітражі, а й окремі вироби з ф'юзингові скла. Наприклад, незвично, оригінально і свіжо виглядає декорування стін фьюзингом, додасть родзинку інтер'єру фьюзинг на дзеркальних і скляних поверхнях. Посуд, годинник, статуетки - всі ці вироби з художнього скла, отриманого методом фьюзингу, стануть родзинкою інтер'єру і найкращим подарунком для друзів, колег або начальника.